Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

Taekwondo

Mantığın dövüş sanatı olarak tabir edebileceğimiz Taekwon-Do,kelime olarak.el ve ayakla yapılan vuruşların ilmi,felsefesi anlamına gelir.Bunu şöyle açıklayabiliriz.

TAE.Ayak vuruşları,

KWON: el vuruşları 

Do, ise bu dövüş sanatının uygulaması esnasında izlenilecek yolun ve dövüşün felsefesi değerlerinin genel adıdır. Kişi istediği kadar esnek, istediği kadar güçlü el ve ayak vuruşlarına sahip olursa olsun eğer do kurallarını uygulamıyor ve bu sporu sadece dövüş sporu olarak görüyorsa Takwondocu sıfatı taşıyamaz.

Taekwondo bir saldırı değil 20. yüzyılı aşkın bir zamandan beri Kore’de bağımsız olarak geliştirilmiş ve uluslararası çağdaş bir nitelik kazanmış olan savunma sporudur. Taekwondonun başlıca özelliği çıplak el ve ayaklarla rakibe karşı geliştirilen savunma tekniklerini içeren bir müsabaka sporu olmasıdır.

Taekwondo’nun tüm hareketleri bu sporun düşmana karşı savunma amacıyla geliştirildiğinden bu güne kadar, savunma ruhunun egemen olduğu bir temel üzerine kurulmuştur. Vücutlarının tüm organları ile kendilerini savunmak için süper tekniklerle eğitilmiş olan bir taekwondocu yalnız fiziksel güçleri değil, daha da önemlisi kendilerine olan güvenleri, herkese karşı saygılı olmaları ve disiplinleriyle ön plana çıkar.Taekwondo kişinin güven duygusunu geliştirmesi bakımından büyük öneme sahiptir. 

Yeni başlayan bir kişiye doğal olarak egzersizler ve disiplin ortamı zor gelebilir. Ancak sıkı ve disiplinli bir çalışma ile sonuca yaklaşılır. Bu sürenin uzunluğu manevi yapısına göre kişiye sabır ve dayanıklılığının göstergesi olarak bu vasıfları kazanmasını sağlar. Başarıya ulaşmak için kişi sabırlı ve dayanıklı olmalı. Bunun başka alternatifi olmadığına göre başarabilen kişi belki farkında olmasa da sabır ve dayanıklılık gibi gerçektende insanlığın ihtiyacı olan iki vasfa sahip olmuş olur


Taekwon-do akli ve ruhi beceriye dayanan, bedeni ve ruhi gelişmeyi sağlayan, her yaştaki insana hitap eden bir ahlak sporudur.


TAEKWONDO NEZAKETLE BAŞLAYIP NEZAKETLE BİTER

 

ankara cimnastik ankara jimnastik bebek cimnastik bebek jimnastik bebek oyun doğum günü parti baby gym baby kids kids baby gym jimnastik kursu cimnastik kursu cimnastik jimnastik 3 yaş cimnastik 3 yaş jimnastik 4 yaş cimnastik 4 yaş jimnastik oyun grubu 5 yaş cimnastik 5 yaş jimnastik taekwondo aikido ankara jimnastik kursu ankara cimnastik kursu 6 yaş cimnastik 6 yaş jimnastik 2 yaş cimnastik 2 yaş jimnastik 1 yaş cimnastik 1 yaş jimnastik kids for gym ankara çayyolu gyms birlik mahallesi jimnastik birlik mahallesi cimnastik çayyolu jimnastik çayyolu cimnastik kids gym cimnastik çocuk ankara çocukspor spor kulübü spor cimnastik kursu jimnastik jimnastik kursu çukurambar cimnastik balgat cimnastik çukurambar çocuk bilkent jimnastik ümitköy jimnastik konutkent jimnastik batıkent jimnastik yenimahalle jimnastik etlik jimnastik bahçelievler jimnastik emek jimnastik çankaya jimnastik gop jimnastik ostim jimnastik cimnastik kursu çocuk jimnastik kursu spor okulu ankara ankara çocuk pilatesi pilates çocuk kids pilates ankara çocuk yogası ankara yoga ankara kids yoga ankara çocuk aikido aikido taekwondo çocuk taekwondo karete ankara karate kursu taekwondo kursu ankara yüzme ankara çocuk yüzme baby gym bebek cimnastiği baby gym ankara bebek cimnastiği ankara bebek spor çocuk spor ankara jimnastik kursu ankara cimnastik kursu

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

 
 

Smile Kids Gym

LaughingCimnastiğin Gülümseyen Yüzü Laughing

İletişim

Batıkent Şubesi;

Turgut Özal Mahallesi 2179. Sokak No. 8 / A

Batıkent / ANKARA

 t. 0 312 566 69 69

c. 0 549 556 69 79

 

 

E - Posta
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Buradasınız: Home Dersler Diğer Branşlar Taekwondo