Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

Aikido

AİKİDO NEDİR?

Aikido, 20. yy'ın başlarında Morihei Ueshiba tarafından geliştirilmiş bir savaş sanatıdır. Savaş alanında silahlarını yitiren samurayların mücadelesini sürdürebilmesi amacı ile çeşitli Japon savunma sanatlarını sentezleyerek, O'sensei'nin kendi fikirleri ve deneyimleri ile yoğurarak geliştirdiği gerçek ve modern bir savaş sanatıdır.

Genel olarak “evrensel enerji ile uyumun yolu” olarak tercüme edilebilen Aikido, saldırıya uğrayan kişinin, saldırganın enerjisini kullanarak kendisini koruması prensibine dayanır. Bunun için çeşitli tutuş ve atış teknikleri ve eklem kilitleri uygulanır. Saldırganın hareketi ile doğrudan karşılaşmak ve güce karşı güç uygulamak yerine saldırının yönlendirilmesi tercih edilir. Bunun için Aikido'da önemli olan rakibe zarar vermek değil, saldırgan ile uyum halinde hareket ederek saldırıdan kurtulmaktır. Esas amaç, saldırganı ortadan kaldırmak değil, saldırıyı ortadan kaldırmaktır.Güce karşı güçle karşılık vermek yerine, saldırı ile oluşan olumsuz koşulları kendi lehine çevirmek önemlidir. Bu sayede, fazla kas gücüne sahip olmayan biri de son derece güçlü biri kadar etkin teknikler yapabilir.

Aikido felsefesi kişisel gelişim açısından da bireylere faydalıdır. Aikido evrensel enerji ile uyum yoludur. Bu nedenleönemli olan zorluklar karşısında direnmek değil, onlara uygun çözümler üretebilmektir. Bu sayede çok kıymetli olan enerjimizi değiştiremeyeceğimiz zorulukları değiştirmeye çalışmaya değil, bu zorluklar karşısında kendimize, rahat edebileceğimiz yeni ortamlar yaratmak için kullanmayı öğreniriz.

Aikido çalışmaları, kademeli ve kişiye özel bir çalışma programı içerir. Aikido'ya başlamak bir ön çalışma gerektirmez. Yeni başlayacaklar veya bilgi edinmek isteyenler için aikidoyu en iyi anlama ve tanıma yolu, dojoya gelip dersleri izlemek ve arzu edilirse deneme derslerine girmektir.

Dojomuzda 7 yaşın üzerindeki herkes rahatça Aikido çalışmalarına katılabilmektedir. Gereken fiziksel nitelikler, kas kompozisyonu ve vücut kondisyonu ilk dersten itibaren yapılan çalışmalar süresince edinilmektedir. Aikido çalışmalarımız için detaylı bilgiyi dersler bölümümüzden edinebilirsiniz.

 

ankara cimnastik ankara jimnastik bebek cimnastik bebek jimnastik bebek oyun doğum günü parti baby gym baby kids kids baby gym jimnastik kursu cimnastik kursu cimnastik jimnastik 3 yaş cimnastik 3 yaş jimnastik 4 yaş cimnastik 4 yaş jimnastik oyun grubu 5 yaş cimnastik 5 yaş jimnastik taekwondo aikido ankara jimnastik kursu ankara cimnastik kursu 6 yaş cimnastik 6 yaş jimnastik 2 yaş cimnastik 2 yaş jimnastik 1 yaş cimnastik 1 yaş jimnastik kids for gym ankara çayyolu gyms birlik mahallesi jimnastik birlik mahallesi cimnastik çayyolu jimnastik çayyolu cimnastik kids gym cimnastik çocuk ankara çocukspor spor kulübü spor cimnastik kursu jimnastik jimnastik kursu çukurambar cimnastik balgat cimnastik çukurambar çocuk bilkent jimnastik ümitköy jimnastik konutkent jimnastik batıkent jimnastik yenimahalle jimnastik etlik jimnastik bahçelievler jimnastik emek jimnastik çankaya jimnastik gop jimnastik ostim jimnastik cimnastik kursu çocuk jimnastik kursu spor okulu ankara ankara çocuk pilatesi pilates çocuk kids pilates ankara çocuk yogası ankara yoga ankara kids yoga ankara çocuk aikido aikido taekwondo çocuk taekwondo karete ankara karate kursu taekwondo kursu ankara yüzme ankara çocuk yüzme baby gym bebek cimnastiği baby gym ankara bebek cimnastiği ankara bebek spor çocuk spor ankara jimnastik kursu ankara cimnastik kursu

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

 
 

Smile Kids Gym

LaughingCimnastiğin Gülümseyen Yüzü Laughing

İletişim

Batıkent Şubesi;

Turgut Özal Mahallesi 2179. Sokak No. 8 / A

Batıkent / ANKARA

 t. 0 312 566 69 69

c. 0 549 556 69 79

 

 

E - Posta
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Buradasınız: Home Dersler Diğer Branşlar Aikido